Różnice między dekoratorem wnętrz a projektantem wnętrz

Różnice między dekoratorem wnętrz a projektantem wnętrz mogą wydawać się nieistotne, ale w rzeczywistości jest wiele rzeczy, które odróżniają te dwie kariery. Osoby, które pracują jako profesjonalni projektanci wnętrz, zazwyczaj mają wyższe wykształcenie, zazwyczaj w formie tytułu licencjata z czteroletniego uniwersytetu.

Niektórzy projektanci dodatkowo poszerzają swoje wykształcenie i kończą studia podyplomowe w specjalności projektowanie wnętrz online, co czyni ich bardziej pożądanymi dla przyszłych pracodawców i klientów. Dekoratorzy wnętrz mogą również przechodzić szkolenia i kształcić się w wybranej przez siebie dziedzinie, ale zwykle odbywa się to albo w szkole wyższej, albo w internetowej instytucji kształcenia na odległość. Ta różnica to jednak dopiero początek.

Istotą kariery projektanta wnętrz jest coś więcej niż tylko tworzenie zewnętrznego wyglądu pokoju, budynku lub przestrzeni. Projektanci wnętrz często mają doświadczenie w architekturze i rozumieją, jak wyciągnąć elementy z samego budynku do pomieszczenia i wdrożyć inne elementy rozmieszczone w przestrzeni projektowej. Poradzą sobie ze wszystkim, począwszy od wyboru i aranżacji mebli, poprzez konfigurację oświetlenia, aż po dekorację okien i drzwi, a nawet wybór miejsca, w którym mają się znajdować okna i drzwi w przypadku nowego budownictwa. Projektanci wnętrz mogą również zmienić obecną strukturę architektury, jeśli pasuje to do ich planów projektowych.

Dekoratorzy wnętrz są bardziej zainteresowani zewnętrznym, estetycznym wyglądem pokoju, budynku lub przestrzeni. Mogą wybrać meble, kolory farb, tapety, podłogi, szafki, kafelki, pościel, zabiegi na oknach, dzieła sztuki i akcesoria, które zostaną umieszczone w pokoju. Są ekspertami w wybieraniu i układaniu rzeczy, aby uzyskać pożądany wygląd. Dekoratorzy wnętrz mogą być zatrudniani przez osoby fizyczne do dekoracji pokoju lub całego domu lub mogą pracować dla korporacji, małych firm i / lub organizacji non-profit, które potrzebują pomocy w dekoracji swoich biur lub powierzchni handlowej.

Podczas gdy dekoratorzy wnętrz zwykle współpracują ze wszystkimi typami domów i firm, zajmując się wszelkiego rodzaju dekoracjami, projektanci wnętrz zazwyczaj specjalizują się w przestrzeniach komercyjnych, biurach, galeriach sztuki, domach prywatnych lub na zewnątrz budynków. Te dwa zawody mają jednak wiele wspólnego i nierzadko można spotkać projektantów i dekoratorów pracujących ramię w ramię.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *